swetry, bluzki

Garnitury Slim Fit

Garnitur to najbardziej elegancka część garderoby. Zawsze powinien być dobrany odpowiednio do okazji, pory dnia oraz klimatu.

Ponadto, przy doborze garnituru liczy się czy jest dobrze skrojony, odpowiednio dobrany kolorystycznie oraz uszyty z najwyższej klasy materiału. Wymienione cechy nie są podane w przypadkowej kolejności. Nie od dziś wiadomo, że krój garnituru jest najistotniejszym czynnikiem, w związku z tym warto się przyjrzeć współczesnym garniturom. Dobry krój to taki, który jest stosowany od lat. 30 XX wieku i mimo, że ulega zmianom, głównie spowodowanymi modą, przez krawców i producentów uważany jest za międzynarodowy standard. Dobrze dobrany garnitur powinien wyglądać naturalnie i powinien jak najkorzystniej wpływać na prezentowanie sylwetki osoby go noszącej, dlatego rozmaite stylistyczne poradniki zawierają mnóstwo porad dotyczących rodzajów sylwetek i sposobów wybierania do nich strojów. I tak, na przykład szczupli panowie powinni nosić dwurzędowe marynarki i unikać wąskich spodni typu rurki, a otyli panowie najlepiej będą wyglądać w jak najbardziej prostych fasonach pozbawionych ozdób i przeszyć, a najmniej korzystnie w ubraniach w za małym rozmiarze. Wychodząc naprzeciw tego typu racjom, najnowsze kolekcje męskich garniturów zostały poszerzone o bardzo obecnie przez panów doceniane garnitury slim fit, czyli idealnie dopasowane do sylwetki, polecane przede wszystkim osobom szczupłym. Garnitury wspomnianego typu nie tylko są modne, ale dzięki temu, że są specjalnie skrojone dla osób szczupłych, wysmuklają sylwetkę podkreślając jej zalety.

Taką linię ma do zaproponowania marka Vernet. W linii Vernet Ceremony 2011 znajdują się marynarki o długości 79 cm (modern fit) i 76 cm (modern slim). Odróżniają je rodzaje klap, których Vernet proponuje aż trzy rodzaje: z wycięciem lub szpicem w miejscu łączenia z kołnierzem oraz podwójne lub pojedyncze rozcięcie z tyłu. To, co odróżnia garnitury slim fit od tradycyjnych, to spore wcięcie w talii marynarki, dzięki czemu sylwetka wydaje się dużo zgrabniejsza i smuklejsza oraz wąskie klapy. Spodnie także są wąskie, przylegające do sylwetki; bez mankietów. Panowie bardzo często do tego typu garniturów wybierają także wąskie krawaty. Garnitury slim fit dostępne są często w ślubnych kolekcjach znanych producentów, chociaż mają one podwójne zastosowanie. Na przykład garnitury ślubne Vernet z kolekcji Ceremony 2011 stanowią połączenie elementów stroju formalnego z eleganckim garniturem w tradycyjnej formie i dlatego mogą także służyć jako ubranie biznesowe (każdy garnitur z linii Ceremony wyposażony jest w dodatkowy zestaw guzików biznesowych, które z powodzeniem zastępują te ozdobne).

Garnitury slim fit występują we wszystkich kolorach, w których dostępne są ich tradycyjne zamienniki, czyli w odcieniach szarości, beżu, czarni, grafitu i stanowią element strojów jak najbardziej formalnych, biznesowych (świetnie sprawdzą się podczas ceremonii zaślubin, także jako strój pana młodego, podpisywania kontraktów itp.), jak i codziennych, mniej oficjalnych sytuacjach – bez krawata, z odpiętym guzikiem koszuli (garnitury slim fit mogą być strojem na biznesowy lunch lub kolację z przyjaciółmi).

Producenci męskiej garderoby poszli nawet krok na przód, bo do popularnych męskich garniturów slim fit można śmiało założyć koszulę, której krój również przylega do sylwetki, wysmukla linię i jest alternatywą dla tradycyjnych koszul, które wybrane nawet we właściwym rozmiarze mogą na szczupłych mężczyznach wyglądać na nieco za duże. Zaletą koszul slim fit jest też fakt, że mogę być noszone do każdego rodzaju garnituru, a także jako element strojów casualowych, w zależności od dodatków.

Warto też nadmienić, że odzież slim fit, szczególnie garnitury, które występują w połączeniu z wąskimi spodniami, prawie rurkami i noszone często w towarzystwie wąskich krawatów są strojami przeznaczonymi dla nieco młodszych fanów modowych i stylistycznych nowinek. Starsi mężczyźni w takim stroju mogliby wyglądać nieco groteskowo, tym bardziej, że garnitury slim fit wymagają nienagannej figury. Z całą pewnością nie sprawdzą się na panach o figurze typu jabłko, czyli z nadwagą oraz przy trójkątnej budowie ciała. Przylegające do ciała garnitury wymagają odpowiednich proporcji w sylwetce. Tak, jak sama nazwa wskazuje ubrania typu fit muszą idealnie pasować i nienagannie wyglądać. Stroje slim fit nie pomogą w ukryciu za szerokich ramion lub dodatkowych kilogramów w talii i choć są ostatnim krzykiem mody w dziedzinie garderoby męskiej i cieszą się ogromną popularnością. Noszone są przez licealistów na bale studniówkowe, studentów i młodych biznesmenów, ale wymagają spojrzenia na siebie krytycznym okiem. Bycie ofiarą najnowszych trendów („fashion victim”) nie usprawiedliwia noszenia źle dobranego garnituru, nawet jeśli pochodzi z najnowszej i najdroższej kolekcji najbardziej znanego projektanta na świecie.