swetry, bluzki

Koszule i kołnierzyki

Moda już dawno porzuciła tradycyjne męskie garnitury – mundurki wprowadzając pewne urozmaicenia zarówno w dodatkach, jak i w kroju, stwarzając panom znaczne możliwości w wyborze z założenia zwykłego, standardowego męskiego stroju. Wśród garniturów pojawiły się modne kroje z założenia idealnie dopasowane, odbiegające od dotychczasowych standardów. Podobnie, moda zmieniła oblicze męskiej koszuli. Obecnie, pośród dostępnych koszul można pod względem kroju wyróżnić, oprócz tych najbardziej standardowych, czyli prostych (regularnych) i wyszczuplanych (taliowanych): custom fit – koszule o kroju, który z założenia ma pasować na wszystkie męskie sylwetki, regular fit (lub classic fit), czyli koszule proste, bez wcięcia w talii dla panów o klasycznej lub tęższej budowie ciała oraz slim fit – koszule wyszczuplone, dopasowane w talii pasujące na szczupłe sylwetki.

Jak widać, męskie koszule, podobnie jak garnitury, różnią się między sobą nie tylko kolorem, wzorem, splotem oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane, ale także krojem. Zaskoczeniem może być też fakt, że także od rodzaju kołnierzyka zależy charakter koszuli: od sportowego przez formalny po najbardziej uroczysty. Ponadto, kołnierzyk modeluje figurę: ostry – optycznie wyszczupla oraz wydłuża szyję, a szeroki poszerza ramiona. Dlatego, przy wyborze koszuli rodzaj kołnierzyka nie pozostaje bez znaczenia. Obecnie, najczęściej spotykane kołnierzyki to: prosty (Kent) - najbardziej uniwersalny. Koszule z tego typu kołnierzykiem nadają się na każdą okazję. Sprawdzą się na uroczystej kolacji, w biurze, jak i na nieformalnym spotkaniu. Jeśli do koszuli z kołnierzykiem prostym mężczyzna zakłada krawat, najlepiej, żeby zawiązał go na pojedynczy prosty węzeł.

kołnierzyk włoski to bardziej formalny typ kołnierzyka. Jego krawędzie są szeroko rozstawione. Nadaje się na bardziej oficjalne okazje, jest bardzo elegancki. Pasuje do niego jedwabny krawat wiązany podwójnym węzłem Windsor.

Z kolei, rogi kołnierzyka półwłoskiego są nieco bardziej rozchylone niż przy kołnierzyku klasycznym i jest to jeden z najmodniejszych obecnie kołnierzyków.

Button-down to kołnierz, którego końce są przypinane do koszuli za pomocą guzików. Uważa się go za mniej formalny, ale najbardziej odpowiedni do stroju biurowego. Nie powinno się go zakładać na oficjalne okazje, takie jak ślub.

Łamany (wykładany) to kołnierzyk, który pasuje do wyjątkowo oficjalnych fraków, surdutów i smokingów w parze z muchą lub plastronem (odmiana krawatu). Odpowiedni na takie uroczystości, jak ślub.

Stójka – koszule z takim kołnierzem, zakłada się wyłącznie pod marynarkę ze stójką. Koszula ze stójką ma formalny charakter, pasuje na biznesowe spotkania, można ją nosić też do biura. Nie zakłada się do niej krawata ani muchy.

Kołnierzyki powinny być usztywnianie, co pozwala zachować im fason i dobry wygląd. Najbardziej cenione są koszule z kołnierzykiem, w którym usztywnienie jest wymienne (nie jest to konieczne przy koszulach z guzikami przy kołnierzyku), co ma przede wszystkim aspekt praktyczny: łatwiej się pierze. Jako usztywnienia stosuje się przede wszystkim flizelinę lub plastikowe wkładki.

Dobra koszula to nie tylko taka, która ma odpowiednio dobrany kołnierzyk. Przede wszystkim, męskie koszule powinny dobrze leżeć i być dopasowane. Przy kupnie koszuli znaczenie ma wzrost oraz rozmiar kołnierzyka. Elegancka koszula powinna być na tyle długa, żeby można ją było swobodnie włożyć w spodnie. Zazwyczaj ok. 70-80 centymetrów. Rękaw koszuli powinien sięgać nasady kciuka, natomiast mankiet powinien wystawać spod rękawa marynarki na długość dwóch centymetrów. I o ile, wzrost nie sprawia wielu trudności, o tyle rozmiar kołnierzyka przysparza panom nieco kłopotów. Tymczasem rozmiar kołnierzyka to nic innego jak obwód szyi w centymetrach powiększony o szerokość jednego palca. Zawsze odstęp pomiędzy węzłem krawata a szyją musi być na szerokość palca. Standardowe rozmiary kołnierzyków wynoszą od 37 do 52 cm.

Panowie powinni nosić koszule wykonane z bawełny, która jest naturalna, dzięki czemu skóra może oddychać, co zapewnia wysoki komfort noszenia. Z bawełny szyje się wszelkiego rodzaju koszule: od najbardziej formalnych po niemal codzienne, ‘casual’.

Oczywiście, najlepsze koszule, podobnie, jak garnitury, to te szyte na miarę. Metoda bespoke (najdroższa forma szycia miarowego, w której używana jest praca rąk, ale niektóre elementy są obszywane za pomocą maszyny) jest gwarancją najwyższej jakości. Ubranie jest nie tylko idealnie dopasowane, ale dzięki ręcznym zszyciom znacznie trwalsze. Dodatkowo, koszule i garnitury z ręcznie naszytym monogramem świadczą o niewymuszonej elegancji, a guziki wykonane z masy perłowej świadczą o dbaniu o detale i szczegóły stroju. Warto też wiedzieć, że tak jak garnitury szyte na miarę wymagają kilku wizyt w pracowni krawieckiej, koszule nie wymagają przymiarek, a czas oczekiwania waha się w granicach od 7 do 14 dni.